A Volga-Káma környéki népek, mint „északi-sumerek” (ez a kifejezés csak Paál Zoltán levelezésében jelenik meg)
. Uruk városában, a kegyhelyen temették el.
„Magya és Szavárd a hunok maradékaival elindult a Tigris folyó mentén északra. Itt Magya egy nagy és bőséges legelőn megalapította Paripa és Dabósa városát”
„Magya fejedelem hunjainak többségével átköltözött a Nagyhegyen túli síkság bőséges legelőire” – Kaukázus
„A legnagyobb fia, Hunor, a vitézek többségével továbbment kelet felé. A nagy pusztaság végén egy tó partján megalapították Hunor városát, és az ataiszi pusztulás utáni 250. holdévben felépítették Hadúr kegyhelyét.” – Világügyelő fejedelem
„Magya fejedelem legkisebb fia, Magyar a Nagyhegy alatti
Magyarka városát építette”
-
„Magya halála után a gyermekével és lovas népével északra ment. Az Ataisz pusztulása utáni 520. holdevés ünnepén érkezett meg a Nagy folyó kanyarjába, és ott Etil napján várost alapított. Ezt a várost Mari 45. tűzőrző névnapján Marinának nevezték el a szavárdok. (A tűzőrző névnap a mai időszámítás szerint egy évet jelent.) Marina városában felállították a beavatottak sámánközpontját.” !!!
„Mind a marinai, mind pedig a magyarkai és hunori központok állandó összeköttetésben állottak egymással.” !!!
„Újabb özönvizek után Uruk népe a szavárdok városában és Magyarkán lelt menedéket, sőt kisebb csoportjaik: a maramik, meriják és muromák elvándoroltak egészen Marináig”
„Az idők múltával, amikor a helyzet Úr város környékén javult, Szumér fejedelem ökrös fogatokon visszavezette őket Úr városába, és a Szavárdiában és Magyarkán szerzett tapasztalataikkal városállamokat alapítottak.”
„Az időjárás viszontagságai, betegségek és háborúskodások miatt a szumérok vándorlásai elég gyakoriak voltak Nippur, Magyarka és Marina körül.”
„a szegények azonban nem keveredtek a fekete népekkel, hanem észak felé, a Kurd-földre, Szaváriába, Magyarkára, de leginkább az óriásira nőtt Marina-Birodalomba vándoroltak.”
Káma és Mirina – „Hikszosz és kasszu menekültek a Van-tó környékéről egy fejedelmi lányt, az okos Mirinát küldték el a magyarkai sámánképzés rajcsurjába. Ez a lány a nagy vetélkedőn rangelső lett. Ezért joga volt férjet választani. Annak alapján Káma fejedelme lett a férje.”
„Szumért az Úz országbeli úzok az Kr. e. 539-ben lezajlott Szippar melletti csata után hagyták el és a Szavárd földön telepedtek le.”
kabarok csatlakozása: „Káma fejedelmének beavatott felesége, Mirina aranyasszony Kr.u. 181-ben megengedte, hogy a kabar-vész maradék népe letelepedjen az asszonyuralom alatt élő déli manysik földjén.”
Berény feleségül vette Mirina „legnagyobb leányát, Isimbájt”
„Káma fejedelem halála után Berény és Isimbáj fia, Magyar lett az új fejedelem”
„Mirina aranyasszony tanácsára Magyar még kisfejedelem korában megalapította a Magyar Törzsszövetséget. A szövetség azt vallotta: Ha a szuméros eredetű népek nem akarnak elpusztulni, nyolcgyermekes szaporodási törvénnyel kell fenntartani az új törzsszövetséget. Ezt a törvényt a Magyar Törzsszövetségben örökké érvényesnek tekintették.” !!!
„A törvény szerint minden település központjában, a bíró-táltos vörösszínű lakhelye mellett a nyolcgyermekesek laktak, majd a rendre kevesebb gyermekkel rendelkezők, végül a gyermektelen és nőtlen harcosok. Ezek védték a települést. Ugyanilyen törvény érvényesült a törzsszövetség temetőiben is: a gyermekek számát a harcossal eltemetett nyílvesszők mutatták.”
„Magyar után az unokaöccse, Zsolca fejedelem és Megera fia, Kürt lett a fejedelem. Kürt halála után pedig Magyar fia, Béla. Béla halálakor, 275-ben a nagy népszaporulat miatt ketté vált a törzsszövetség. Az Etil két oldalán, Káspivár birodalma felé kezdtek terjeszkedni. Az Etil jobb oldalán Béla fia, Gyula, az Etil bal oldalán Kürt fiának az unokája, Tarján lett az ifjú fejedelem. Tarján fiát, Bélát a kabarok vezette magyarok választották fejedelmükké.”
„Gyula fejedelem a Jenő, Gyula, Megyer és Gyarmat törzset vezette a beavatott Nyék törzs irányításával. Ezt az 5 törzset magyari törzseknek nevezték. A másik csoport a Kéri, Keszi, Tarján és Kürt törzsből állott a Béla-törzs vezetésével. Ezek voltak a magyarok, az Etil bal oldalán. Törzsszövetségük székhelye Bakát városában volt. A magyariak új fővárost építettek Al-Bélán, a Jenő törzs székhelyén.”
„Al-Bélán 319-ben Temír lett a fejedelem. Egy alán fejedelemlányt vett el feleségül, s az alánok a magyariak szövetségesei lettek. Temír után 340-ben a fia, Vága lett az új fejedelem. Ő az etil-bolgár fejedelmi házba nősült. Utána Gyula-Dúló lett a Magyaribolgár Szövetség első fejedelme. Felesége Emba beavatott fejedelmi lány volt. Az ő ikerlányait rabolta el Hunyor és Magyor.”