Pamir: „Pentele uruki-mani öspörösnek 1012-ben fia született”
„A kis Pamír Levente főtáltos idejében a Báj nevű besenyő fősámán hatása alá került.”
„A pusztaszeri Nagy-Süán utáni ünnepségeken beleszeretett a besenyő fősámán Oszlányka nevű leányába és Szakszinban feleségül kérte. Báj fősámán csak úgy adta feleségül Penteléhez, ha a Szakszinban lévő besenyő-fehérvári fősámáni széket elfoglalja, mivel neki Budavár Beavatott Központjában igen fontos teendőket adott a Kurszánvár rovás-emlékeinek becsomagolásában az Öregek Tanácsa.”
„A besenyő törzsek szövetsége ekkor hagyta el végleg Ordoszt. A törzs családjai közül csupán Pató ivadékai maradtak ott, akik még a város nevét is Patóra változtatták. Ezen Battona nevű törzs kettészakadt. Az Ordoszban maradók felvették a Pató törzs elnevezést, míg az eltávozottak Talmat vezérrel az élükön felvették a Talmat törzs nevet és ujgur fóldre vándoroltak. Itt a turfáni uruki-mani püspök őket is uruki hitre akarta megtéríteni. Talmat törzse azonban ellenállt és inkább elvándorolt Turfánból, de a buddhizmust nem tagadta meg.”
„Az Albélától felfelé elhelyezkedő Gerové törzs a szétvert Kazár Birodalomból sok menekültet befogadott és a zsidó hitet elutasító kazárok is szép számmal kerültek a soraik közé. Ezek aztán ellepték Szakszin üzleti negyedeit és mindenfélével kereskedtek. Ezen Gerovék között sok Öreg-Östen hitű manihista pogányhitű is volt; a sámánizmusból és az uruki-mani kereszténységből is voltak hívőik. A Ten és a Etil alsó folyásánál azonban erősen hódított a mohamedán hit. A baskírokkal együtt áttértek Mohamed hitére, a Talmat törzsre azonban kevés hatást gyakoroltak, akik az Etil és Jaik között laktak.”
„a burtászok déli törzsét kipcsákoknak hívták, akik a besenyőkkel voltak erősen keverve. A muromák és mordvinok is teljes barátságban éltek a burtász-kipcsákokkal és a besenyő társadalommal. A magyariakkal a baskírok és a mordvinok a területátengedés folytán rokonságba kerültek”
„A nyéki Győrben szép számmal maradtak vissza Nyék törzsbeli lakosok”
„Az utolsó szállítás befejeztével Ildikó-Ibolya aranyasszony megvárta, amíg a férje, Levente herceg magyar lovasaival eltávozott Füzesgyarmatról, majd Oszlánykának az aranyasszonyi tisztséget átadta. Hajnalhasadtával önkéntes tűzhalállal véget vetett életének, mert az Arvisura kincsek elszállítása alkalmával ez minden esetben megtörtént.”
„Buda fia, Kipcsák besenyő nagyfejedelem örömmel fogadta, öcssének, Vatának és Vata fiának, János uruki püspöknek volt harcostársait és mindannyiukat a besenyők védelmi seregébe osztotta be”
„Gerecsákot, az új uruki püspököt semmiféle támadás nem érhette, mivel józan, szentéletű egyházfi volt, aki a khorezmiaknak és az ujgur menekülteknek is a segítő kezét nyújtotta. Az Albélára helyezett uruki püspökség élénk kapcsolatot tartott fenn a Van-tó környéki egyházközséggel is, ahonnan sok újabb hír érkezett, amelyet aztán Kipcsák nagyfejedelem Kevevára-Győr és Füzesgyarmat útjának védelmében fel tudott használni.”
„A hármas arcú I. István-Vajk királyt szomorúan gyászolta Füzesgyarmat magyari népe. A Béla (Bjeljala) folyó partján fehér lovat áldoztak. Pamír fősámán az áldozati ló májából jósolt a Jenő törzs véneivel, de a Gyarmat törzs vénei is azt látták a jövőnkből:
A Vajk után uralkodó Péter teljesen el akarja adni Atilla birodalmát a nyugatiaknak, mert részegen elárulta: „Budavár, Avarbástya és Kurszán várában tömérdek kincs maradt még elrejtye.” A magyari nép Péter királyt elűzi és a palóc Aba lesz a király, de őt megöli a kincsre éhes nyugatiak áradata. Utána jön a Vihar-Isten lován győzedelmes András-Endre, aki uralkodása alatt biztosítja az Arvisura kincsek biztonságba helyezését.”
„A csillagok járása szerint mire elkészül a tűzokádó sárkánykígyó ellen védelmet szolgáló Arvisura alsó-világa, Pamír fősámánnak le kellett szállnia a kígyó-barlangba, ahol a kígyókirály elárulta:
- Igaz a Tesup-nak nevezett baskir Vihar-Isten jóslata, hogy az Égi-Birodalomból az isteni eredetű Arvisura-Anyahita társaival alászállott a fóldünkre, hogy az Égi-lakók tudományát elterjessze. Magukkal hoztak három pulit, két kis tengeri kígyót (delfint), hogy azok okossága segítse az utódaikat, ha a Földön kell maradniuk. A pulik majd emberek módjára terelgetik nyájaikat. A tengeri kígyók pedig,az igazi jövőt megjósolják. Anyahita utódai közül minden tömény emberből lesz egy Egi-eredetű és minden 100 töményből lesz valaki, aki összeköttetésben állhat az Égiekkel. Ezért az Égiek most Pamírt bízták meg az Arvisura titkok védelmével.” !!!
„a mohamedán kalifátus utasította az arab-khorezmi és a baskir uralkodókat, hogy támadják meg Füzesgyarmat kincsebegyűjtő gerendavárait”
„A Jenő és Gyarmat törzs vezetésével a többi kis maradék törzsek az Etil (Volga), Jaik (Ural folyó) és a Tobol partjai között őrségjáratokat lovagoltattak. A Gerové és részben a Talmat törzs pártolta a mohamedán kalifátus parancsát a kincsszerzésre, de a Talmat törzs fele az ordoszi úzokkal és ogúzokkal inkább az ősiséget tisztelték a magyariak hagyomány-tiszteletében, ezért a kincsek menekítését támogatták. Úgy gondolták, ők is a Szövetség-Ládája érdekvilágába tartoznak, akik hisznek az Égiek akaratában és az Égből jött tudományok létezésében.”
„
Füzesgyarmat Isimbáj alatt, a
Béla-folyó partján volt felépítve. Kő-alapokon épült gerendaházakból állott. Az építőanyagokat a Béla folyón úsztatták le. Gyarmat törzsében a Béla (Bjeljala) folyó forrásvidékétől lefelé voltak a visszamaradók települései. Az Ural és Béla folyók jobb partjáról 2 Gyarmat törzs elköltözött és a forrásvidékről érkezettek elfoglalták szálláshelyüket. Isimbáj alatt a Dema forrásvidéke felé lévő oldalon építették fel Gyarmat törzsének az új fővárosát. Ezen építkezés és település végrehajtásához az Etil partján visszamaradt Gyarmat törzs is hozzájárult, hiszen a jószágállományuk olyan bőséges volt, hogy az Uralban visszamaradt Gyarmat törzset hamar fel tudták lendíteni.”
„A Jenő törzsből a Káma jobb oldali törzsek elvándoroltak, de a Káma bal oldalán lévő 2 Jenő törzs visszamaradt, akik a marikkal és az udmurtokkal léptek keveredési viszonyba, de a magyari törzsekkel is tartották a kapcsolatukat. Mivel azonban a többi törzs közelebb volt Füzesgyarmathoz, ezért a kisebb csoportok visszamaradt részeit a Gyarmat fejedelemség egyesítette.”