Csák – „Zsolt fejedelem harmadik fia”
„Szabolcsnak egy Magyarka melletti, Öthegyi leány lett a felesége, aki vállalkozott arra, hogy rokonlátogatás címén a Jászsíkságot felkeresse. Ezen leányzó akkor végezte el Eszt városában a rimalányképzést” – Eszt ???
Vászoly fiai: Endre, Béla, Levente
„Csák fősámán törvénybe iktatta, hogy Árpád leszármazottjai, úz szokás szerint ha már nem is ötnyomásos, de legalább háromnyomásos fiúk által szaporodjanak”
„Álmos 820 medvetor havától 896 bölénytor haváig élt és 840-től látta el a fősámáni tisztséget. Hadvezéri nagysága a 860-ban lezajlott szuvári csatában csúcsosodott ki, amikor is Lebedet, a kazárok hadvezérét legyőzte. Szégyenében a kazár hercegnő meghalt, mivel Lebéd fia az édesapját okolta a veszteségért. 864-ben már Lebéd is átpártolt a Megyer törzshöz. Öccse pedig a 880-ig tartó sámánképzés után a Jász-síksági úzfóldre házasodott be.”
„Kusalynak Kurszán lett a fősámáni, míg Kurtán a fejedelmi neve”
Imre herceg „amikor ki akarták próbálni, hogy vajon magtalan-e, a Jéne nevű rimalánytól, az első szerelmétől megszületett Radnót napján a kis Pósa, akit már Palócföldön kereszteltek meg uruki-mani hiten, s így a kisfiúnak kettős neve lett”
„Gyeretyán fejedelemnek Zoltán-Zsolt fejedelem halálakor három fia és egy leánya volt. Jeretán tenyő Sárhelyen, Gyula senyü Jászvásáron, Thonusz-Aba kardkovács tenyő Keveváron, Szalánka a déli Szörényváron uralkodott.”
„Szalánka egy tömény harcosával 960-ban bevonult Budára. Taksony fiához, Bereg fejedelemfihez csak úgy ment feleségül, ha az sámán névként felveszi a Botond nevet”
„A hanti töményben Ipolyságon letelepedett Szob, Szalók és Szoláncsu kun fejedelmi lányt vett feleségül”